Arhiva
Zadnji Komentari

Otvorena vrata Peruna

Otvorena vrata Peruna

Dani otvorenih vrata HPD Perun Nakon tri završena projekta; sportsko-penjačke škole, izgradnje penjališta i puta do istog, koji je prerastao u kružnu stazu, odlučili smo se za četvrti projekt. Dani Otvorenih Vrata. Želja nam je bila afirmirati puk Podstrane da nam se pridruži u našem druženju sa planinama, a ujedno i predstaviti naš rad. Prvi događaj manifestacije bilo je predavanje našeg proslavljenog alpinista Stipe Božida o njegovoj najnovijoj knjizi „Trijumf i tragedija“ , održanom 06. Svibnja u prostorijama Matice Hrvatske. Uz dijapozitive i inserte vođeni smo od Islamabada do vrha K2 i nazad. Druženje se završilo razgovorom ugodnim sa predavačem i gostima. Kome god je žao što nije nazočio, moram mu redi da je u pravu. Drugi događaj, vođeni izlet sa izložbom fotografija i predstavljanje novog penjališta i kružne staze, zbio se u subotu, 10. Svibnja. Pedesetak sudionika, što gostiju što članova, krenulo je oko deset ujutro ispred škole u Strožancu, da bi za nekih četrdesetak minuta izašli na lokalitet Hrastovina, polazišno mjesto staze, a ujedno i mjesto gdje oni okrutniji mogu dodi vlastitim vozilom. Tu na livadi sudionike je dočekala izložba fotografija, za koju mislimo da je prva održana u prirodi, bar što se planinarskih krugova tiče. Izloženo je tridesetak fotografija koje su naši članovi snimili na pohodima kroz planinu i prirodu. Nakon kradeg odmora, okrijepe i povratka daha kojeg su nam čarobne fotografije prethodno oduzele, krenuli smo, uz glazbenu pratnju našeg prof. Lea dalje, na vrh Perunsko, do crkvice sv. Jure. Odmor slikanje, divljenje pogledu, pa nastavak hodnje prema prijevoju Vratanca, uz sami vrh Perun. Tu nas je, na novo otvorenom penjalištu dočekala prezentacija sportskog penjanja, u kojem su se i sami gosti mogli okušati. Nijedno od desetak djece izletnika, naravno, nije propustilo priliku da obuku pojas i uhvate se stijene, a neki talenti su možda isplivali. Tijekom izleta, uz ostale goste iz planinarskih društava, pridružio nam se i naš prijatelj Stipe Božid. Nakon ukupno tri sata što hoda što divljenja vratili smo se u Hrastovinu, gdje smo nastavili druženje do predvečer uz gradele, pjesmu i priče iz visina. Na kraju, zašto? Zašto smo se, ničim izazvani, odlučili za takav pothvat kao što je probijanje puta i izgradnja penjališta. E pa zato. Jer volimo prirodu i želimo je približiti drugima. Jer nam je dosadilo ispijat kave i govorit kao bi se bilo lijepo bavit penjanjem, jer vidimo kako je mladost više u sportskim kladionicama nego u sportu, jer smo imali želju na nama najprikladniji način doprinijeti zajednici. Jer znamo da de svaki turist penjač za cijeli život zapamtiti pogled sa Perunske stijene. I, posebno zato što bi ovakav projekt samog penjališta koštao nekih sedamdesetak tisuda kuna, a mi smo sve izveli za manje od šest (uključivši marende).

Sponzori, Bog vas blagoslovio, bez vas sve ovo ne bi bilo moguće:

– Foto Adria Strožanac

– Iris Adventures

– TZ Podstrana

– Općina Podstrana

I posebno hvala: ekipi Dračera koja je sate provela kopajudi i probijajudi se put kroz planinu!

Ekipi koja je bušila stijenu i od nje napravila penjalište sa najboljim pogledom u okolici pa i šire; Loli na trudu i Karlu na fotografijama; Iris jer nas je naučila penjati, i Ani Mažar jer je sa svojim iskustvom uvijek bila tu, za savjet ideju i pomod; Svim gostima koju su nam se pridružili, Čerči iz Dinarida posebno; Svima koji su nosili žutu majicu… Isprika svima koje sam zaboravio.

Galerija – Otvorena vrata Peruna

No Comments

Post A Comment

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Pin It
[ + ]