Arhiva
Zadnji Komentari

Ponašanje na planini

1. BRZINU HODANJA PRILAGODITI NAJSLABIJEM PJEŠAKU

Ponekad se dogodi da u dobro uvježbanu grupu zaluta planinar sa slabijom kondicijom. Takvog planinara nećemo ostaviti u planini. Prilagodit ćemo kretanje prema tom planinaru. Drusšvo koje ima grupe raznih sposobnosti dobro je organizirano.

2. MORALNU I KRIVIČNU ODGOVORNOST SNOSE ONI VODIČI I PLANINARI KOJI OSTAVE SAMOG PLANINARA

Ponekad planinar ne procjeni dobro svoje fizičke mogućnosti, bolestan je, pod utjecajem alkohola ili indisponiran. Unatoč ovome nećemo ga ostaviti. Objektivne opasnosti koje možemo svesti na pravilo: “Ideš na svoju odgovornost” jesu: vremenske nepogode, vrućina ili hladnoća, gromovi, odroni, lavine i slično.

3. U PLANINI NEĆEMO OSTAVI RAZNE OTPATKE

Konzerve, plastika, boce, papire, najlon vrećice i slično ponijeti ćemo u dolinu. Ukoliko postoje košare poslužziti ćemo se njima.

4. PLANINA NAS NE TREBA VIKOM I BUKOM

Tranzistori, urlanje, deranje, zveckanje, glasno pjevanje u planini nije potrebno. Ona nas docčkuje u miru, pružimo joj nas mir.

5. U NESREĆI OSTAVITI SVOJE PLANOVE I PRIDRUŽITI SE POMOĆI SPAŠAVANJA

Ako znamo, pokušat ćemo pružiti prvu pomoć, dozvati liječnika ako postoji u društvu, GSS ili hitnu pomoć.

6. PLANINARSTVO NIJE SPORT, NE POSTOJI TAKMIČENJE

Jaci trebaju pomoči slabijima, nisu potrebna isticanja, planinarimo jer to volimo.

7. KOREKTAN ODNOS PREMA VODIČU

Prihvacajući grupno planinarenje, prihvaćamo disciplinu grupe i slušamo vodica. Vodič ima pravo iskljuciti planinara, ako nije dobro opremljen i ako nije sposoban ići na vrh ili određenu stazu. Neće ga ostaviti u planini, vec na mjestu gdje je van opasnosti. Ako je lose vrijeme vodič ce promjeniti plan i odustati od vrha. Ne treba biti povodljiv. Panika je jako opasna budući se brzo siri pa i ljudi postanu neurotični. Svojom mirnoćom i znanjem vodič treba smiriti pojedinca ili grupu, a za sve one paničare postoji ona “šuti i hodaj”. Nije bitno ako nismo prošli put po oznaci duzžne puta. Pravi smo planinari ako smo prošli put i za vrijeme dana sretno se vratili. Vodič preuzima veliku odgovornost kod vođeenja planinara na izlete i brigu o njima. Poneki vodici nisu dorasli toj odgovornosti. Vodič se snalazi između dobra i zla. Poneke osobe unaprijed prigovaraju, negoduju, čine lose, izvrcu istinu. Pruživši mu ruku dobrote i riječ “hvala” svakom će vodiču biti nagrada.

8. MJEŠTANE I GORŠTAKE PRISTOJNO POZDRAVLJATI

Zahvaliti ćemo im se na pružanju sitnih usluga, vode ili hrane i uputa o daljnjem pravcu ili vremenskim prilikama.

9. PLANINARI SE MEĐUSOBNO POZDRAVLJAJU

Mladi pozdravljaju starije, planinari planinarke, oni koji se penju one koji silaze, daju im mjesto prolaza, a time odaju priznanje za njihov uspon.

10. NA PLANINARSKIM STAZAMA UKLONITI ĆEMO GRANJE I KAMENJE

Prema mogucćosti popraviti ćemo putokaze, uzeti škare i odrezati putem šikaru i granje.

11. U ŠUMI NEĆCEMO PRAVITI GOLEME LOMAČE

Vatru ćemo ograditi kamenjem i dobro je ugasiti.

12. NA VRHU UPOTREBLJAVANI PEČAT I KNJIGU PAŽLJIVO ĆEMO VRATITI U KUTIJU

Upisat ćemo datum, ime i prezime, planinarsko društvo čiji smo član, smjer dolaska i odlaska, a izostaviti neumjesne primjedbe.

13. POŠTOVATI ZAšTITNA PRAVILA O NACIONALNIM PARKOVIMA

1976. godine proglasena je zastita zive i nezive prirode.

ZAŠSTIĆENE BILJKE: runolist, velebitska degenija, alpski kotrljan, zaštićeni ljiljan, bozikovina, siristara, tisa, široka veprina.
NACIONALNI PARKOVI: Risnjak, Plitvička jezera, Paklenica, Sjeverni Velebit(Rozinski i Hajdučki kukovi), Mljet, Kornati, Krka, Brijuni. Zabranjeno je kampiranje, loženje vatre, branje bilja, bacanje smeća, sječa sume, ubijanje životinja.
STROGI REZERVOATI: Samarske i Bijele stijene. PARKOVI PRIRODE: Biokovo, Medvednica, Kopački rit, Učka
SPECFIČNI REZERVOATI: Japetic i Lokrum
PARKOVI I ŠUME: Jankovac, Trakoscan, poluotok Marijan
ZNAčAJNI KRAJEVI: Vražji prolaz i Zeleni vir
SPOMENICI PRIRODE: izvor Kupe i otok Jabuka
HORTIKULTURALNI SPOMENICI: Maksimir, Botanicki vrt na Zavizanu
SPOMEN PODRUČJA: I i II kategorije

14. U KRAŠKIM PREDJELIMA IZ CISTERNE UZET ĆEMO SAMO VODU ZA PIćE

Nećemo se umivati, prati noge i razbacivati se

15. PLANINARSKO SKLONIŠTE NAKON UPOTREBE OSTAVIT ĆEMO ČISTO

Preporučceno je ostaviti višak hrane i zalihe u stanju kojoj smo ga i našli.

16. U PLANINARSKOM DOMU PREDSTAVIT ĆEMO SE DOMARU

Domaru ćemo pružiti osobnu ili planinarsku iskaznicu, poštivati njegov autoritet, zahvaliti na pruženoj usluzi, pozdraviti na odlasku i reći obavezno smijer. U spavaonicu nećemo ulaziti u cipelama, prednost noćenja imaju djeca, žene, starije i iscrpljene osobe. Krevet ćemo ostaviti kakvog smo i našli, znaci uredan. Ako je u domu gužva, ustupit ćemo mjesta sto prije onima koji dolaze.

17. U DOMU IZA 22 SATA POTPUNI MIR

Umorni planinari žele odspavati i odmoriti se, a nocno pjevanje uz utjecaj alkohola nije im potrebno. I bez alkohola možemo biti raspoloženi. Pijanci štete ugledu planinara i njihovo je mjesto u oštarijam i kafićima. Pušsači također nisu potrebni, a i agresivci su nepoželjni. Moramo misliti i na domara koji se mora odmoriti. Sutra ga čeka novi radni dan, priprema doručka i ručka i prihvat umornih planinara. Sva ova etička pravila preporuka su iskusnijih planinarima kako bi ih isti prenijeli mladima, kao sto su i meni prenijeli iskusniji.

Ponašanje na planini – među planinarima postoje određena pravila o ponašanju, zasnovana na društvenim etičkim normama i uzajamnom pomaganju.

Pin It
[ + ]